Živelní pojištění
Je základním druhem pojištění ochrany pro riziko škod, které mohou vzniknout na majetku. Účelem je ochrana před finanční újmou způsobenou poškozením nebo zničením. Předmětem ochrany jsou (hmotné) věci movité i nemovité (budovy / stavby).
Pojistná nebezpečí
Základní rozsah (FLEXA)
- požár
- výbuch
- přímý úder blesku
- pád letadla nebo jeho části
Katastrofická rizika
- povodeň a záplava
- zemětřesení
Doplňková rizika
- vichřice, krupobití
- sesuv půdy, sesuv laviny
- tíha sněhu nebo námrazy
- a další např.: pád předmětu, náraz vozidla, kouř, nadzvuková vlna (aerodynamický třesk), poškození kouřem, zkratem či přepětím, selháním či poruchou hasicího zařízení, atd.
Vodovodní škody – nečekaný a náhlý únik vody, páry nebo kapaliny z vodovodního zařízení
Pojištění je možné sjednat v rozsahu všechna živelní nebezpečí, nebo pojistit jen vybraná živelní nebezpečí.
Pojistná částka
Je konstruována na principu nové ceny – tj. ceny, za kterou lze v daném místě a v daném čase pořídit věc stejnou nebo srovnatelnou.
Určování nové hodnoty se opírá o údaje statistického úřadu o vývoji cen v stavebnictví, strojírenství, znalecký posudek atd.
Spoluúčast
Je dohodnutá peněžní částka, kterou se pojištěný podílí na pojistné události. Stanoví se pevnou částkou, procentem, anebo jejich kombinací.
Spoluúčast je možné stanovit samostatně pro základní rozsah, pro doplňkové pojištění, případně pro vodovodní škody.
Pojistné
Ovlivňuje objektivní míra nebezpečí jako např.: rizikovost z hlediska vzniku možné škody, stavební konstrukce a použité stavební materiály, úroveň protipožárních opatření apod. Pojistné také ovlivňuje výše spoluúčasti – vyšší spoluúčast snižuje cenu pojištění.